Powiększ tekstZmień kontrast

Święty Wojciech
patron naszej Szkoły

Na stronie tej zostały przedstawione wizerunki oraz życiorys świętego Wojciecha, a także zamieszczono wypowiedzi, które odpowiadają na pytanie „Dlaczego właśnie święty Wojciech został patronem naszej Szkoły?”.

Życiorys świętego Wojciecha.

Dlaczego święty Wojciech został patronem naszej Szkoły?


Wizerunki świętego Wojciecha

Chcąc zatrzymać slajd, najedź kusorem ma interesujący Ciebie wizerunek.

Wykorzystano zdjęcia znajdujące się na następujących stronach internetowych:
www.ekonlex.pl/sw-wojciech/patron.php, www.wsd.diecezja.swidnica.pl/patron.html, www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/04-23.php3, www.swietywojciech.republika.pl, www.mbkp.info/swieci/wojciech.html i www.swwojciech.friko.pl/galeria.htm.

do góry strony


Życiorys świętego Wojciecha

Na poniższej mapie cyfry oznaczają etapy życia świętego Wojciecha. Klikając na odpowiednią cyfrę, dowiesz się więcej na interesujący Ciebie okres życia patrona naszej Szkoły.

Wędrówki świętego Wojciecha po Europie.

1

 • ok. 956 – w Libicy urodził się Wojciech, syn księcia Sławnika i Strzeżysławy;
 • 961 (962?) – bierzmowanie Wojciecha przez misyjnego biskupa Adalberta, późniejszego biskupa magdeburskiego;
 • 972 – 981 – pobyt Wojciecha w magdeburskiej szkole katedralnej u mistrza Otryka; drugie bierzmowanie;
 • 981 – 982 – Wojciech klerykiem w Pradze;
 • 982 – 988 – Wojciech na praskim biskupstwie;
 • 983 – Wojciech, w Weronie odbiera inwestyturę z rąk cesarza Ottona II;

2

 • 988 – pierwsze odejście Wojciecha z Pragi do Rzymu;
 • 989 – odwiedza klasztor Monte Cassino;
 • 990 – skłąda śluby zakonne w klasztorze benedyktynów w Rzymie;

3

 • 992 – na prośby rodaków wraca do Pragi;
 • 994 – drugie odejście Wojciecha z Pragi;

4

 • 996 – Wojciech jako biskup misyjny, poprzez pobyt na dworze cesarza Ottona III w Moguncji oraz pielgrzymki po klasztorach w St. Maurice, St. Denis, Fleury i Tours, przez Węgry dociera do Gniezna, na dwór króla Bolesława Chrobrego, gdzie określono cel misji Wojciecha: chrystianizacja Prusów;

5

 • marzec 997 – droga do Gdańska;
 • połowa kwietnia 997 – Wojciech, wraz z przyrodnim bratem Radzimem (Gaudentym) i mnichem Boguszem (Benedyktem) wypływa z Gdańska do kraju Prusów, w pobliżu Truso;
 • 18–23 kwietnia 997 – zmuszony przez Prusów do powrotu, przez 5 dni przebywa w „pewnej wsi” – prawdopodobnie w Żuławsce Sztumskiej;
 • 23 kwietnia 997 – Wojciech wraz z towarzyszami, pieszo wracają na pruską stronę, gdzie zostają napadnięci w pobliżu grodu Cholin (niedaleko dzisiejszej wsi Święty Gaj). Wojciech ponosi śmierć męczeńską.

do góry strony


Dlaczego święty Wojciech został patronem naszej Szkoły?

Niech w tej kwestii głos zabiorą nasi uczniowie:

Św. Wojciech został patronem naszej szkoły, ponieważ był to człowiek mądry, szlachetny i wykształcony. Daje on dobre świadectwo ludziom wierzącym, w tym wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły. Wszyscy powinniśmy starać się Go naśladować.
Ala, klasa VI

Święty Wojciech ochrzcił bardzo dużo ludzi. Nie zmuszał do wiary lecz zachęcał. Był bogaty duchowo. Święty Wojciech był wykształconym człowiekiem. Zginął śmiercią męczeńską w Świętym Gaju. Został naszym patronem, ponieważ jest człowiekiem godnym naśladowania
Daria, klasa VI

Myślę, że Święty Wojciech został patronem naszej szkoły, ponieważ nauczał na naszych terenach i zginął w pobliskiej wsi Święty Gaj; ale był także mądrym, wykształconym człowiekiem. Z tych powodów Święty Wojciech został naszym patronem.
Piotrek, klasa V

Święty Wojciech został patronem naszej szkoły, ponieważ nasza szkoła jest najlepsza; ponieważ był świętym. Święty Wojciech będzie w naszych sercach.
Adrian, klasa V

Bo jest święty, pomaga innym, bo zmarł w Świętym Gaju, niedaleko szkoły, ponieważ modlił się za innych. Święty Wojciech był bardzo uczciwym człowiekiem. Wiele osób chce Go naśladować.
Piotrek, klasa IV

Kochał ludzi i leczył ich swoją miłością.
Dominika, klasa IV

Wczytajmy się także w słowa papieża Jana Pawła II:

Jako człowiek Kościoła św. Wojciech zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych.
Jan Paweł II

do góry strony



Deklaracja Dostępności

Strona napisana przez Wincentego Szulgę.
Copyright © 2009 – 2021 Szkoła Podstawowa im. Świętego Wojciecha w Bągarcie.