Powiększ tekstZmień kontrast

Położenie wsi Bągart

Położenie Bagartu.

Bągart jest dość dużą, liczącą około 400 mieszkańców, wsią zlokalizowaną w gminie Dzierzgoń powiatu sztumskiego położonego w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego.
Pewną ciekawostką jest to, iż do naszej Szkoły uczęszczają dzieci z jedenastu wsi, należących do czterech parafii, dwóch powiatów i województw oraz – choć tyle! ;) – jednej diecezji. Bągart, podobnie jak Ankamaty, Jasna, Jasna Osiedle, Litewki, Nowa Karczma, Nowiec, Nowiny oraz Poliksy przynależą do gminy Dzierzgoń, zaś Jankowo i Święty Gaj to już tereny gminy Rychliki powiatu elbląskiego wchodzącego w skład województwa warmińsko–mazurskiego; tak, uważna czytelniczko, baczny czytelniku, macie rację: Święty Gaj to miejsce męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha.
Niewątpliwie interesującą z historycznego punktu widzenia jest kwestia rzeki Dzierzgoń, która na odcinku będącym granicą między gminami Dzierzgoń i Rychliki, jest granicą „odwieczną” – na jej lewym brzegu przeważało osadnictwo słowiańskie, którego nie było na jej brzegu prawym. Ten odcinek rzeki swego czasu rozgraniczał na tym terenie Prusy Królewskie od Prus Ksiązęcych. Był granicą między Polską a Prusami. Oddzielał od siebie prowincje pruskie, a później – tak jak i obecnie – województwa, na które jest podzielona Polska.
Na uwagę zasługują też przepiękne widoki, które na tym terenie można podziwiać. Ich przykłady można obejrzeć na poniższych zdjęciach.

Widok na Święty Gaj (na pierwszym planie) oraz Bągart (w oddali).

Widok na Święty Gaj (na pierwszym planie) oraz Bągart (w oddali).

Panorama Żuław Wiślanych i Elbląga od strony Jasnej Osiedla.

Panorama Żuław Wiślanych i Elbląga od strony Jasnej Osiedla.

Jasna widziana od strony Jasnej Osiedla.

Jasna widziana od strony Jasnej Osiedla.

do góry strony


Deklaracja Dostępności

Strona napisana przez Wincentego Szulgę.
Copyright © 2009 – 2021 Szkoła Podstawowa im. Świętego Wojciecha w Bągarcie.