Jak podaje zapis w Kronice szkolnej z lat 1976–1985 (z dnia 18 lipca 1982 r.), wykonany podczas wizyty w szkole Pani Schulz, 闚cze郾ie mieszkaj帷ej w Niemczech, a kt鏎a przed 1945 rokiem, wraz z rodzin mieszka豉 w budynku szkolnym, zosta on wybudowany w 1932 roku jako w豉郾ie budynek szkolny.

Widok naszej Szko造 sprzed 1945 roku.

Widok naszej Szko造 przed 1945 rokiem (fragment przedwojennej poczt闚ki niemieckiej).

Od lutego 1946 roku rozpocz窸a w nim sw dzia豉lno嗆 szko豉 polska. Pocz徠kowo by豉 to szko豉 3–klasowa, za od roku szkolnego 1949/50 funkcjonowa豉 jako pe軟a 7–klasowa plac闚ka. W roku szkolnym 1966/67 sta豉 si, zgodnie z wymogami 闚czenej reformy o鈍iaty w Polsce, szko陰 8–klasow, kt鏎 by豉 do roku 1998/99, kiedy to – znowu reforma o鈍iaty – sta豉 si 6–klasow szko陰 podstawow.
W swej historii nasza szko豉 by豉 „punktem zbiorczym” dla dw鏂h okolicznych mniejszych szk馧: Szko造 Podstawowej w Jankowie, sk康 przychodzi造 dzieci po klasie IV oraz Szko造 Podstawowej w Jasnej – dzieci z tej plac闚ki przychodzi造 do naszej szko造 po klasie IV, p騧niej po klasie III.

Pod wzgl璠em liczby uczni闚 jest to szko豉 raczej ma豉. Jedynie w latach 70–tych ubieg貫go wieku do naszej Szko造 ucz瘰zcza這 ponad 200 uczni闚, osi庵aj帷 swe maksimum – 229 os鏏 – w roku szkolnym 1978/79. Obecnie, tj. w roku szkolnym 2009/10, wraz z oddzia貫m przedszkolnym, notabene istniej帷ym od roku szkolnego 1978/79, do naszej szko造 ucz瘰zcza 105 uczni闚.

W celu poszerzenia wiedzy na temat historii naszej Szko造, zach璚am do przeczytania pracy Pani Ireny Szulgi „Historia Szko造 Podstawowej im. 安i皻ego Wojciecha w B庵arcie w latach 1946–2016” znajduj帷ej si tak瞠 w zasobach bibliotecznych naszej plac闚ki.

Przez wszystkie lata istnienia naszej Szko造 jej budynek si陰 rzeczy musia by kilkukrotnie remontowany. Obecnie znajduje si w nim 6 sal lekcyjnych (w tym jedna komputerowa), gabinet pedagoga/logopedy, 鈍ietlica, biblioteka, kuchnia oraz, dzielona z aul szkoln, jadalnia. „Od zawsze” w budynku szkolnym by造 tak瞠 mieszkania pracownik闚 szko造; obecnie s dwa takie mieszkania.
Niestety nie mamy – jeszcze – sali gimastycznej, cho przy szkole jest du瞠 (45m na 25 m) boisko asfaltowe z bie積i na 60 m oraz trawiaste do gry w pi趾 siatkow.

Widok naszej Szko造 po pracach remontowych wykonanych w ostatnich latach.

Niezwykle wa積ymi wydarzeniami w historii Naszej Szko造 by這 nadania imienia 安i皻ego Wojciecha (31.05.2008 roku) oraz sztandaru, kt鏎ego uroczyste przekazanie odby這 si 21.04.2009 roku – ale to ju inna opowie嗆, z kt鏎 mo積a si zapozna w zak豉dce "Symbole Szko造".

do g鏎y strony

Strona napisana przez Wincentego Szulg.
Copyright © 2009 – 2017 Szko豉 Podstawowa im. 安i皻ego Wojciecha w B庵arcie.